HABER DETAY

“Kalp Sağlığı Çocukluktan Başlar” projesi Eyüp’te Başladı!

Çocuk  Kalp Vakfı tarafından “Kalp Sağlığı Çocukluktan Başlar” sloganıyla başlatılan ve Eyüp Kaymakamlığı tarafından desteklenen projenin  basın tanıtım gösterimi  29 Mayıs Çarşamba Eyüp Merkez İlköğretim Okulu’nda saat 13.00’te başladı.  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen ve ülkemizde ilk defa uygulanan proje, Çocuk Kalp Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu ve Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak tarafından basına tanıtıldı. 
 
Günümüz sağlıklı çocuklarının yetişkin çağlarında kalp damar hastalığı problemi yaşamamaları için “Kalp Sağlığı Çocukluktan Başlar” adlı projeyi başlatan Çocuk Kalp Vakfı, gösterimlerine  Eyüp Kaymakamlığı desteğiyle ilçedeki ilköğretim okullarında devam ediyor. Projenin İstanbul’un bütün ilçelerinde ve daha sonra tüm Türkiye’ye yayılması planlanıyor.
 
Her gün bir ilköğretim okuluna giderek uygulanan proje üç bölümden oluşmakta. Birinci bölüm, ana karakter Kalpcan’ın anlattığı ve yaklaşık 6 dakika süren “Kalp Sağlığını Korumanın Yolları” konulu belgesel film gösterimidir. İkinci bölümde, dört skeçten oluşan müzikli çocuk tiyatrosu oyunu yer almaktadır. Skeçlerin ana başlıkları; “Sağlıklı Beslenme”, “Hareketli Yaşam”, “Stresle Başa Çıkma” ve “Doktorlarla İletişim”dir. Projenin son bölümünde ise Çocuk Kalp Vakfı Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Çocuklar İçin Kalp Sağlığı” adlı rehber kitapçık çocuklara hediye ediliyor..