HABER DETAY

CORONAVİRUS SALGINI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Sevgili Çocuklar,
Değerli Anne Babalar,
 
Tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs (Covid-19) salgını ülkemizde de hızla yayılım göstermeye başlamıştır. Bu hastalığın en belirgin özelliği, çok bulaşıcı olması ve çok kısa zamanda salgın halinde yayılarak insanlığı etkilemesidir.
 
Hastalığın salgın şeklinde hızla yayılmasında en büyük etken; virüsü almış ama henüz hastalık belirtilerini göstermeyen, sağlıklı gibi görünen bireylerin, hastalığı diğer insanlara bulaştırmasıdır. Virüs’ü almış olan bireylerde hastalık belirtileri ortalama 4-5 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Böyle bir kişi, bu dönemde hastalığı ortalama 5-7 kişiye bulaştırabilmektedir.
 
Diğer taraftan bu virüsü büyük ölçüde ellerimizle kendimize ve başkalarına bulaştırdığımız belirlenmiştir. Virüsle kirlenmiş olan ellerimizle kendi ağzımıza, burnumuza, gözlerimize dokunmamız, virüsün solunum yollarına ve akciğerlerimize ulaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca; kullandığımız eşyalar, dokunduğumuz yerler ve yakın mesafeden öksürük- hapşırık yoluyla diğer insanlara bulaşmaktadır.
 
Anlaşılmıştır ki; bu salgından korunma ve hastalığın yayılmasını önlemede en etkili yöntem; insanların yakın temas ve iletişim içinde olmamaları ve temizlik-hijyen kurallarına titizlikle uymalarıdır.
 
Bu nedenle; özellikle ellerimizin temizliğine özen göstermemiz ve diğer insanlarla aramızda en az 1,5-2m. ( 3 adım ) mesafe bırakmamız, topluluk ve kalabalıklardan uzak durmamız hayati önem taşımaktadır. Mümkün olduğu ölçüde evlerimizden çıkmayalım ve evlerimize başkalarını kabul etmeyelim.
Evden çıkmak zorunda iseniz çarşı, pazar, market, çalışma ortamı ve diğer kalabalık yerlerde mutlaka maske, fular, atkı v.b. bir malzeme ile ağız ve burnunuzu
kapatınız. 
 EVDE KAL, HAYATTA KAL !

 
 Doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarımız, coronavirüs enfeksiyonuna karşı yüksek risk taşıyan gruplar arasındadır.
 
  • Henüz düzeltici ameliyat veya girişimsel tedavi uygulanmamış çocukların,
  • Bir yaşın altındaki bebeklerin,
  • Kalp yetmezliği ve pulmoner  hipertansiyonu olanların,
  • Oksijen saturasyonu %85’in altında olanların,
  • Özellikle Tek ventrikül (Triküspit atrezisi, Çift girişli ventrikül, HLHS gibi…) hastalarının
 bu salgın sırasında daha da titizlikle korunması gerekir. Bu konuda, anne- babalar ve çocuğun bakımından sorumlu olan kişiler, el temizliği-hijyen ve sosyal izolasyon kurallarına daha büyük özen göstermelidirler.
 Doğumsal kalp hastalığı olan çocukların rutin aşılanma programlarının devam ettirilmesi, özellikle RSV, İnfluenza ve pnomoni aşılarının yapılması uygundur. Ancak hastanelerin çok yoğun olduğu dönemde, birkaç hafta ertelenmesinde sakınca yoktur. Çocuk doktorunuzla görüşünüz.
 
 
 
Doğumsal kalp hastalığı nedeniyle düzeltici kalp ameliyatı veya girişimsel tedavi geçirerek  sağlığına kavuşmuş çocuk, genç ve erişkinlerin coronavirüş karşısında toplumun diğer kesimlerinden daha hassas olduğunu söyleyebiliriz. Korunma önlemlerine titizlikle uymaları önerilir.
  
Hastalar kullanmakta oldukları ilaçlara devam etmelidirler. ACE inhibitörleri ( Captopril, Lisinopril, Enalapril ) veya ACE blokerleri ( Losertan, Valsartan, Candesartan ) gibi ilaçların kesilmesi için henüz bir kanıt  yoktur.
 
 
 
SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN CORONAVİRÜS SALGINI İLE İLGİLİ YAYINLAMIŞ OLDUĞU KORUYUCU ÖNLEM KURALLARINA UYMAK HAYAT KURTARICIDIR!