TARİHÇE VE FAALİYETLER

Çocuk Kalp Vakfı 1995 yılında Prof.Dr.Tayyar Sarıoğlu Başkanlığında kardiyoloji, çocuk kardiyolojisi ve kalp cerrahisi başta olmak üzere tıp bilimi ve toplum sağlığı ile ilgili her alanda araştırma, eğitim ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulmuş gönüllü bir kuruluştur. Prof. Dr. Aydın Aytaç vakfın onursal başkanıdır. Aşağıda Çocuk Kalp Vakfı'nın başlıca faaliyetleri görülmektedir.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Çocuk Kalp Sağlığı Merkezi ve Kalp Damar Cerrahisi bölümü faaliyetlerinin yürütülmesi (2003-2004)

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji, Enstitüsü Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Yoğun Bakım ünitelerinin renovasyonuna katkıda bulunmak. (1995)

İstanbul Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş. nin kuruluşunu organize etmek ve İstanbul Memorial Hastanesi projesini başlatmak. Projenin liderliğini üstlenmek. Yönetim organizasyonunu kurmak. Tıbbi, idari, mimari ve işletim alanlarında danışmanlık ve koordinasyonu üstlenmek. Bu sayede projenin 3,5 yıl gibi çok kısa bir sürede tamamlanmasını sağlamak. (1996-2000)

İstanbul Memorial Hastanesi'nin proje aşamasından itibaren, 2003 yılına kadar tanıtım, eğitim ve iletişim faaliyetlerini yürütmek, hastanenin JCI(Uluslararası Akreditasyon) kalite belgesini almasını sağlamak.

Mayo Vakfı'nın "Cardiology Today and Tomorrow" başlığı altında tüm dünyada uydu bağlantısıyla canlı olarak yayınladığı interaktif konferanslar dizisinin Türkiye'de yayın haklarının alınması ve 1997, 1998, 1999 yıllarında hekimlerin gösterimine sunulması.

Mayo Clinic, Texas Childrens Hospital, Cleveland Clinic, Mount Sinai Medical Center, The Great Ormond Street-Hospital for Sick Children ve American Hospital Association ile deneyim , bilgi ve eğitim - konularında işbirliği yapılması.

Hacettepe Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi ile işbirliğine girerek, hastane yönetiminde çağdaş yaklaşımların, sürekli kalite ve gelişimi ve mutlak hasta memnuniyeti gibi konuların ele alındığı Stratejik Hastane Yönetimi ve hemşirelik hizmetlerinde insan gücü planlanmasından, bakım standartlarının belirlenmesine, hemşirelikte gelişen yeni kavramlardan hasta memnuniyetine kadar birçok konuları kapsayan Hemşirelik Hizmetlerinde Kalite Yönetimi seminerleri ve sertifika programlarının düzenlenmesi. (1999)

Sağlık kuruluşlarında ISO VE JCIA (Joint Commision International Accreditation)standartlarının gündeme getirilmesi konusunda seminer ve toplantılar düzenlenmesi.(1998-2003)

Başarılı Türk hekimlerinin yurt dışında Cleveland Clinic, Mount Sinai Medical ve Center, The Great Ormond Street- Hospital for Sick Children ve Marie Lannelongue Hospital gibi önde gelen merkezlerde eğitim almaları için gerekli organizasyonların sağlanması.

23 Nisan çocuk şenliklerinin Nickoleceon TV kanalı aracılığıyla desteklenmesi ve Kalplerimiz Sizinle kampanyasının başlatılması.

Kalplerimiz sizinle kampanyasına destek olarak, 1998 ve 2000 tarihlerinde iki konserin, Cemal Reşit Rey konser salonunda düzenlenmesi.

Prof.Dr. Alain Carpentier'in "Mitral Valve Repair 7" adlı operasyonun video kasetlerinin Türkiye'de dağıtım haklarının alınması.

1997 yılında Mayo Clinic'ten yayınlanan 5 konferansın video kayıtlarının Pfizer ilaç firması tarafından çoğaltılıp dağıtımının yapılması.

24 Nisan tarihinin "Kalp Kardeşleri Günü" olarak belirlenmesi. Bu amaçla kalp ameliyatı geçiren çocukların bir araya getirilmesi, çeşitli etkinlikler ve eğlenceler düzenleyerek kutlama yapılması. Kalp Kardeşleri Günü şenliklerinin organizasyonu. (2001)(2003)(2004)

Mayo Clinic - İstanbul Memorial Hastanesi arasında ortaklaşa yılda bir kez yapılan "Mayo - Memorial Konferansları"nın başlatılması. (Mayıs 2001)(Mayıs 2002)

Roche ilaç firmasının desteği ile "Mezuniyet sonrası aylık eğitim seminerleri"nin başlatılması ve 2. seminerin gerçekleştirilmesi. (Kasım-Aralık 2001)